اهمیت گریس کاری بیرینگ چرخ ماشین

پیش از این‌ که سوار بر ماشین خود دل به جاده بزنید، باید مطمئن شوید ماشین در وضعیت خوبی قرار دارد. شاید چک کردن لاستیک‌ها، ترمز و سیستم تعلیق برخی از موارد مهم لیست بازرسی‌تان باشند. یکی از دیگر از مواردی که نباید نادیده گرفت شود، بازرسی وضعیت چرخ‌هاست. همیشه باید چک کنید بیرینگ ها به درستی گریس‌کاری شده باشند تا امنیت شما و دیگران در جاده حفظ شود.

اهمیت گریس کاری بیرینگ ماشین

بیرینگ (یاتاقان) داخل مجموعه‌ای قرار دارد که چرخ را به اکسل وصل می‌کند. بیرینگ به چرخ اجازه می‌دهد آزادانه و به راحتی بچرخد. از آن‌جایی‌که این کار باعث حرکت فلز روی فلز می‌شود، روان‌کننده لایه‌ای را ایجاد می‌کند که موجب سهولت حرکت اجزاء فلزی می‌گردد. گریس‌کاری مناسب در کاهش اصطحکاک و جلوگیری از آسیب ذرات خورنده به سطح یاتاقان نقش مهمی دارد.

بعضی افراد به گریس های یاتاقان چرخ ماشین، به اصطلاح گریس نسوز نیز می گویند

جلوگیری از خطرات ناشی از روانکاری ضعیف

خطرات ناشی از روان‌کاری اشتباه یا ناکافی یاتاقان‌ها بسیار جدی‌اند. اصطحکاک ناشی از روان‌کاری ضعیف می‌تواند باعث قفل شدن یاتاقان‌ها شده و در نتیجه، چرخ‌ها را قفل کند. اگر این حادثه حین رانندگی رخ دهد، ممکن است چرخ به طور کامل از جای خود کنده شود. 

کنده شدن چرخ در جاده ممکن است به تریلر، بار یا سایر خودروها آسیب وارد کند. راننده نیز ممکن است به علت از دست دادن ناگهانی تعادل ماشین، در کنترل ماشین به مشکل بر بخورد. در تمام اجزاء متحرک به ویژه بیرینگ چرخ، گرد و غبار انباشته می‌شود. دوری از غبارات جاده‌ای غیرممکن است. 

اما اگر این گرد و غبارات بر سطح قطعاتی که باید به راحتی حرکت کنند انباشته شوند، ممکن است به کارکرد صحیح قطعات لطمه وارد کرده و به یک خطر جدی تبدیل شوند. تمیزکاری و روان‌کاری یاتاقان چرخ‌ها می‌تواند از وقوع چنین مشکلاتی جلوگیری کرده و امنیت شما و سرمایه‌تان را تامین کند.

مقرون به صرفه ترین گریس برای روانکاری بیرینگ ماشین های سبک، گریس لیتیوم می باشد. اما برای طول عمر و حفاظت از بیرینگ های وسیله نقلیه خود، بهتر است از گریس لیتیوم کمپلکس استفاده کنید.

تنظیم زمان روانکاری مجدد بیرینگ ها

روان‌کاری دوره‌ای بیرینگ چرخ‌ها باید بخشی از برنامه نگهداری منظم از یک خودرو فعال باشد. اما با توجه به نوع استفاده شما از وسیله نقلیه و شرایط جاده‌ای شاید مجبور باشید تعداد دفعات روان‌کاری را افزایش دهید. برخی از عواملی که باعث می‌شوند بازرسی یاتاقان‌ها را زود به زود انجام دهید عبارتند از:

  • بارهای به شدت سنگین
  • رانندگی آفرود (جاده خاکی)
  • رانندگی در آب‌های عمیق

اگر از وسیله نقلیه خود به طور مداوم برای حمل بارهای سنگین استفاده می‌کنید، یا در شرایط گرد و غبار شدید رانندگی می‌کنید یا از درون آب‌هایی که ارتقاع‌شان تا اکسل ماشین می‌رسد رانندگی کرده‌اید باید بازرسی را به دفعات بیشتری انجام دهید. 

صرف زمان لازم برای روان‌کاری منظم یاتاقان چرخ‌ها باعث می‌شود ماشین همیشه برای کار بعدی آماده باشد و از سرمایه شما نیز حفاظت می‌کند. انجام این کار توسط خودتان چندان سخت نیست و این‌گونه می‌توانید در مخارج ماشین نیز صرفه‌جویی کنید.

در کمال تعجب، برخی سازندگان فراموش می‌کنند قبل از تحویل وسیله نقلیه به فروشندگان، یاتاقان‌های آن را گریس‌کاری کنند. اگر به تازگی خودرو جدیدی خریده‌اید، حتماً بررسی کنید یاتاقان‌های آن به خوبی روان‌کاری شده باشند. می‌توانید با انجام یک تست ساده ببینید که آیا اصطحکاک یاتاقان‌ها در حد نرمال است یا خیر. اگر پس از رانندگی مجموعه یاتاقان داغ باشد یعنی به خوبی روان‌کاری نشده است.

از دفترچه راهنمای ماشین حتما کمک بگیرید

پیش از آن‌که خودسرانه به تعمیر ماشین خود بپردازید، دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید. دستورالعمل‌های دقیق و لازم برای محل و نحوه روان‌کاری یاتاقان چرخ‌ها در این دفترچه نوشته شده است. برای این کار به یک جک مخصوص ماشین نیاز خواهید داشت. 

لاستیک‌ها نیز باید به درستی متوقف شده باشند تا هنگامی‌که شما زیر ماشین هستید، ماشین تکان نخورد یا روی شما نیافتد. اگر خودرو شما به یاتاقان ایزی لوب مجهز است پس کارتان بسیار راحت‌تر از کار با یاتاقان‌های معمولی است. روان‌کاری و کار با این یاتاقان‌ها بسیار آسان است.