روان‌کاری چگونه بر کارکرد بیرینگ ها تاثیر می‌گذارد؟

روان‌کاری در عملکرد صحیح یاتاقان‌ها اهمیت والایی دارد زیرا اصطحکاک که می‌تواند باعث آسیب یا خرابی بیرینگ شود را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، گریس کاری از یاتاقان و سایر اجزاء چرخ خودرو در برابر خوردگی و آلودگی‌هایی که ممکن است به آن‌ها آسیب برسانند نیز محافظت می‌کند. روان‌کاری به شرطی که به درستی انجام شود، طول عمر مفید یاتاقان را افزایش می‌دهد.

تاثیر گریس کاری بر کارکرد یاتاقان ها

کاهش اصطحکاک

نقش اصلی روان‌کاری کاهش اصطحکاک میان اجزاء یاتاقان و اجزاء مجاور آن مانند اسپیندل یا اکسل است. گرمای ناشی از اصطحکاک، بسته به نوع یاتاقان خودرو، می‌تواند به چندین روش از جمله خراب کردن آب‌بندها، ساچمه‌ها یا ساچمه‌روها باعث خرابی یاتاقان شود. 

عدم گریس کاری منجر به تولید اصطحکاک اضافی و در نتیجه عدم کارکرد صحیح یاتاقان و زمین گیر شدن خودرو می‌شود. گریس نسوز با مقاوت حرارتی و روانکاری موجب کاهش اصطحکاک در بیرینگ ها می شود.

جلوگیری از خوردگی

آلاینده‌هایی مانند آب، نمک یا ذرات آلی باعث خوردگی یاتاقان شده و به مرور زمان باعث خرابی آن می‌شوند. گریس کاری از بیرینگ در برابر این آلاینده‌ها محافظت کرده و کارکرد صحیح قطعه را تضمین می‌کند. 

چنان‌چه آب‌بندهای یاتاقان گشاد یا سوراخ شوند، یا توسط ذرات آسیب ببینند، نشتی روان‌کننده به داخل بیرینگ، آلاینده‌ها را نیز همراه خود می‌آورد و باعث خرابی یاتاقان می‌شود. به همین دلیل، بازرسی منظم یاتاقان و آب‌بندها به منظور جلوگیری از خرابی‌های ناگهانی ناشی از خوردگی اهمیت بسزایی دارد. افزودنی های موجود در گریس لیتیوم ، موجب جلوگیری از خوردگی می شود.

تثبیت اجزاء بیرینگ ها

سلامت ساختاری یاتاقان به علت نقش حیاتی آن در گردش چرخ و اتصال چرخ به خودرو در کارکرد ایمن خودرو نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. روان‌کننده یاتاقان به توان حمل بار یاتاقان کمک کرده و برای اجزاء یاتاقان، یک عامل تثبیت‌کننده به حساب می‌آید. 

توجه داشته باشید که اثر تثبیت‌کنندگی گریس، روغن و روان‌کننده‌های مختلف با یکدیگر فرق دارند. به تاثیر مثبت روان‌کننده‌های یاتاقان بر عملکرد کلی و مطمئن یاتاقان شک نداشته باشید. گریس لیتیوم کمپلکس از مقاومت و ساپورت مکانیکی بسیار خوبی برای بیرینگ های ماشین آلات سنگین برخوردار است.

گریس کاری یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر عملکرد و طول عمر یاتاقان‌هاست و به همین دلیل، بازرسی منظم عملکرد یاتاقان اهمیت ویژه‌ای دارد. عدم روان‌کاری مناسب احتمال خرابی خودرو را افزایش می‌دهد.