گریس صنایع غذایی | گریس خوراکی

طبق استاندارد های سازمان NSF یا «National Science Foundation»، گریس صنایع غذایی و دارویی باید از غلیط کننده ها، روغن ها، و افزودنی های کاملا بی خطر تهیه شوند. گریس خواکی شرکت پترو پرند پارت با رعایت تمامی استاندارد های جهانی، نه تنها یک روانکاری عالی را به شما ارائه می دهد، بلکه در صورت تماس تصادفی آنها با مواد غذایی و یا دارویی، خطری ایجاد نمی کنند.

شرکت دانش بنیان پترو پرند تنها تولید کننده گریس صنایع غذایی با تاییدیه وزارت بهداشت در ایران می باشد. گریس های صنایع غذایی با استفاده از مرغوب ترین و خالص ترین مواد اولیه و طبق استاندارد NSF H1 تولید می شوند. لیست گریس های مخصوص صنایع غذایی و دارویی پترو پرند پارت را در ادامه مشاهده کنید:

گریس چند منظوره صنایع غذایی با قابلیت تحمل فشار های سنگین
گریس چند منظوره صنایع غذایی با سطح عملکرد عالی
گریس چند منظوره صنایع غذایی با قابلیت تحمل فشار های سنگین
گریس چند منظوره صنایع غذایی با سطح عملکرد عالی
گریس سیلیکون
گریس صنایع غذایی پترو پرند پارت

گریس صنایع غذایی چیست؟

دستگاه های صنایع غذایی مانند دستگاه های صنایع دیگر، برای کارکرد روان‌تر، جلوگیری از خوردگی و سایش، نیاز به گریس دارند. اما نشتی و ریزش گریس در طول زمان اجتناب ناپذیر است. به این دلیل انتخاب گریس مناسب برای تولید کنندگان مواد غذایی بسیار مهم است تا آنها بتوانند سلامت مصرف کنندگان را حفظ کنند. گریس مخصوص صنایع غذایی راه حل این مشکل است.

گریس صنایع غذایی/گریس خوراکی مانند دیگر گریس ها باید از دستگاه ها در برابر سایش، خوردگی و اکسیداسیون جلوگیری کند. علاوه بر اینها، گریس صنایع غذایی باید ضد آب باشد. همچنین گریس صنایع غذایی باید فاقد از هر گونه مواد سمی و فلزات سنگین باشد. 

گریس صنایع غذایی از چه موادی تولید می شوند؟

به طور کلی گریس ها از ادغام ۹۰-۷۰ ٪ روغن پایه + ۳۰-۳ ٪ غلیظ کننده و ۱۰-۰ ٪ افزودنی تهیه می شوند. مواد اوليه مورد استفاده در توليد گريس صنايع غذايی بايد از درجه خلوص بسيار بالايی برخوردار باشند و حاوی مواد سمی و فلزات سنگين نباشند. 

گریس خوراکی پترو پرند پارت

روغن پایه های گریس خوراکی

 گریس های صنایع غذایی اغلب با استفاده از روغن وایت (White oil) و روغن های سنتزی و گاهی با استفاده از روغن های گیاهی تولید می شوند. روغن های وایت (White oil) از تصفیه روغن های معدنی تولید می شوند و بدون رنگ، بو، و مزه هستند. 

گريد پزشكی/دارويی این روغن ها به دلیل خلوص بسیار  بالا در صنایع پزشکی و دارویی نیز استفاده می شوند. نكته: گريس هايی كه با استفاده از روغن های معدنی معمولی توليد می شوند برای استفاده در صنايع غذايی مناسب نيستند. زيرا اين روغن ها از خلوص بالايی برخوردار نيستند و حاوی مواد مضر می باشند.

روغن های سنتزی اغلب روغن های پلی اولفين، استر و سیلیکون هستند. اين روغن ها به دليل سنتری بودن، از خلوص بسيار بالايی برخوردار هستند. روغن های پلی اولفين و استر اغلب در دستگاه هايی كه تحت حرارت بالا كار می كنند مورد استفاده قرار می گيرند. 

روغن های سيليكون برای توليد گريس های سيليكونی و برای روانكاری قطعات پلاستيك و اورينگ ها  و برای آب بندی شيرآلات استفاده می شوند.

غلیظ کننده های گریس خوراکی

به طور كلی غليظ كننده های متنوعی برای توليد گريس های صنعتی استفاده می شوند. اما فقط تعداد كمی از آنها مجاز برای تهیه گریس خوراکی هستند. 

اكثر گريس های چند منظوره صنايع غذايی بر پايه تلغیظ كننده صابون آلومينيوم كمپلكس و استارات كلسيم توليد می شوند. گريس های پايه صابون آلومينيوم كمپلكس كيفيت و عمر بهتری نسبت به گريس های پايه صابون استارات كلسيم دارند. 

حد اكثر دمای عملكرد گريس های پايه صابون آلومينيوم كمپلكس ١٥٠ درجه سانتی گراد است. اين در حاليست كه حد اكثر دمای عملكرد گريس های پايه استارات كلسيم ١١٠ درجه سانتی گراد می باشد.

نكته مهم: گريس های پايه ليتيوم و ليتيوم كمپلكس برای تولید گریس خوراکی مناسب نيستند. فلز ليتيوم موجود در اين گريس ها برای سلامت بسيار مضر هستند.

افزودنی های گریس خوراکی

اكثر افزودنی هايی كه در گريس های صنعتی مورد استفاده قرار می گيرند برای بدن مضر هستند. در نتيجه تنها افزودنی های گريد خوراكی كه برای سلامت مضر نيستند می توانند در گريس خوراكی استفاده شوند.